روفرشی و انواع روفرشی

روفرشی

آیا از اینکه فرش شما زود کثیف می شود خسته شده اید؟
آیا فرشهای گران قیمتی دارید که از اینکه به دلیل رفت و آمد زود از ریخت می افتد ناراحت هستید؟
آیا فرش های شما در مقابل نور مداوم و مستقیم خورشید قرار دارد که رنگ آن را تغییر داده است؟
آیا تمایل دارید دکوراسیون منزل خود را مداوم و با هزینه بسیار کم تغییر دهید؟
آیا فرش شما خرابی سوختگی یا پارگی کوچکی دارد که میخواهید از دید مخفی بماند؟
و هزاران سوال دیگر که خانمها می پرسند و جواب بسیار ساده ای دارد که در اینجا به آن پاسخ داده می شود.

روفرشی چیست؟
روفرشی پارچه ای ضخیم (مانند قالی یا فرش) است که به منظور محافظت فرش های ماشینی با کیفیت و قالی های دستباف در برابر نور خورشید و ساییده شدن(پا خوردن) و از دست دادن کیفیت یا جلوگیری از دیده شدن عیوب فرش، روی فرش اتاق پهن می شود. در طراحی روفرشی ها بیشتر از نقش و نگار گلیم و همچنین فرش های دستی استفاده میشود و در بیشتر زیرانداز های طرح ایرانی از نقشه های اسلیمی ، ترنج و همچنین لچک نیز مانند محصولات فرش ماشینی در آن به کار رفته شده است
بیشترین تولید روفرشی حدود 90٪ از سهم بازار را استان یزد به خود اختصاص داده است. در یزد سابقه تولید روفرشی تقریبا به 50 سال قبل برمی گردد و یکی از صنایع دستی اصلی استان یزد است. هم اکنون 160 واحد تولید روفرشی با ظرفیت تولید سالانه یکصد میلیون مترمربع در استان فعال است.از نیم قرن پیش، نساجی یزد تولید محصولی را آغاز کرد که امروزه نه تنها در ایران بلکه در سراسر جهان نیز رواج دارد. محصولی که با 100٪ مواد اولیه ایرانی تولید می شود. طرح‌های اولیه روفرشی طرحی بود چهارخانه پنبه ای که با دستگاه ماکویی بافته می شد و برای محافظت از فرش های دستباف استفاده می شد. این محصول اکنون هم برای محافظت از فرش در خانه و هم به عنوان یک زیرانداز ساده، سبک، قابل شستشو و قابل حمل برای استفاده در سفر و گردش نیز می‌توان استفاده کرد.

مزیت‌های استفاده از روفرشی چیست؟
تمیز ماندن خانه یکی از مواردی است که همیشه برای زنان خانه‌دار مهم است و آن‌ها بخشی از وقت خود را صرف نظافت می‌کنند. با بچه دار شدن، این بخش از ذهنیت زن، شکل جدیدی به خود می گیرد.دارو دادن، غذا دادن، بازی همه فعالیت‌های طبیعی هستند. شاید اولین جایی که خانم،های خانه‌دار از کثیف شدن آن نگران هستند، فرش است زیرا لکه ها به راحتی از روی فرش تمیز نمی شوند و شستن کل فرش می تواند گران باشد و در خانه قابل شستن نیستند. همچنین ممکن است فکر کنید برای اینکه فرش خود را در خانه از شر دستهای کثیف و روغنی حفظ کنید نیاز به یک فکر اساسی دارید که روفرشی‌ می تواند ایده ای بکر برای رفع این نگرانی باشد.

مدل های روفرشی
برای اینکه یک انتخاب مناسب برای روفرشی منزل خود داشته باشید در ادامه توضیح میدهیم که هر مدل زیرانداز دارای چه مشخصه و ویژگی هایی می باشد :
روفرشی کلاسیک:این نوع پوشش ها دارای طرح های خشتی، افشان، لچک و ترنج هستند و به دلیل ضخامت کمتری که دارند برای مسافرت و گردش مناسب هستند.
روفرشی مدرن: این روفرشی ها برای خانه ها و دکوراسیون های مدرن مناسب بوده . همینطور روفرشی از الیاف شانل (مخملی) ساخته شده و زیبایی بالایی دارند. از برخی از آنها به صورت دو طرفه نیز می توان استفاده کرد و اگر یک طرف آن کثیف شود می توانید از طرف دیگر آنها استفاده کنید.

روفرشی مدرن ابریشمی: این روفرشی از نوع مدرن روفرشی است که از الیاف ابریشم مصنوعی بافته می شود و از نظر نرمی و شفافیت نخ، زیبایی زیادی به روفرشی شما می بخشد. برای کسانی که نسبت به پرز فرش بسیار حساس هستند، روفرشی های ابریشمی و بدون پرز یقینا انتخاب خوبی می باشد.پوشش مخمل یکی از مهمترین محصولات سایت ما است که جلوه منحصر به فردی به خانه شما می بخشد و با دکوراسیون شما مطابقت دارد.نوع دیگر روفرشی روفرشی های مخمل هستند که از نوعی پارچه ضخیم بافته و روی فرشها پهن می شود و از این طریق فرش را از آسیب‌هایی مانند نور خورشید، آلودگی یا آب و غذاهایی که ممکن است روی آن ریخته شود محافظت میکند.انواع مختلفی از روفرشی ها موجود هستند که به شما ارائه می دهیم وجود دارد و شما می توانید بر اساس سلیقه خود یکی را انتخاب کرده و از آن برای پوشاندن فرش‌های قیمتی در خانه خود استفاده کنید.

روفرشی مدرن کشدار: نوعی دیگر از روفرشی های مدرن هستند که برای جلوگیری از جمع شدن و سر خوردن روی فرش دور تا دور پشتش کش دوزی شده است.
به جای اینکه فرش خود را عوض کنید و هزینه زیادی را خرج کنید، می توانید به جای این که بخواهید فرش دیگری بخرید و به خانه خود تنوع بدهید، یک روفرشی قابل جابجایی و ارزان قیمت خریداری کنید. این نوع روفرشی در ترکیه تولید میشود و به هیچ وجه جمع نمی شود و روی فرش سر نمی خورد، به راحتی میتوان روی روفرشی دور کش دوزی شده را جاروبرقی کشید و چون دورش کش دوزی شده جمع نمی شود. راحت می توانید روفرشی دور کش دار ابریشمی را شست پس دیگر نیازی به خرید فرش‌های تیره ندارید و نگران کثیف شدن و آسیب رسیدن به فرش‌های خود نباشید. یکی دیگر از ویژگی‌های روفرشی دورکش دار محافظت از ریشه‌های فرش است. روفرشی دور کش دار در کشور ترکیه تولید میشود. با این نوع از روفرشیها میتوانید دکوراسیون خانه خود را با کم‌ترین هزینه عوض کنید.
فرش های زمینه روشن معمولا زود لک می شوند. روفرشی گزینه خوبی برای محافظت از فرش هست مخصوصا برای خانواده هایی که بچه های کوچک دارند و نگران کثیف شدن فرش ها هستند. همچنین اگر قسمتی از فرش در مجاورت حرارت شدید (مانند حرارت شومینه یا بخاری ) قرار دارد با پهن کردن روفرشی از آن محافظت کنیم.
اما سرخوردن روفرشی و نا منظم بودن آن از مشکلات جدی خانم های خانه دار هست که باعث به هم ریختگی خانه می شود.
• معمولاً روفرشی از یک طرف که جهت خواب فرش هست جمع می شود. اگر می توانی حتی یک گوشه را زیر پایه مبل یا هر چیز دیگری فیکس کنید که تکان نخورد. بهتر است همان طرف روفرشی که جمع می شود را زیر پایه های مبل قرار بدهید. از بقیه طرف ها هم که بخاطر خواب فرش و اصطکاکش هیچ وقت جمع نمی شود
• راه حل زیر را هم می توانید برای نگهداشتن روفرشی به کار ببرید.
با چند متر کش و سوزن و نخ می‌توانید روفرشی‌ها را تا حدود زیادی ثابت نگه دارید.
همه وسایلی که لازم دارید: نخ، قیچی، سوزن، کش پهن، یک تخته فرش و یک عدد روفرشی است.
حدود ۲ متر کش پهن برای ۴ طرف یک روفرشی لازم است. یک مثلث از گوشه کش جدا کنید و مثل عکس به فاصله ۴۰ سانتی از ابتدای روفرشی بدوزید.
با برگرداندن کش، فاصله دادن از کنار روفرشی و دوختن به این شکل، می‌توانید از کشیده شدن روفرشی به زیر فرش جلوگیری کنید. حالا طرف دیگر کش را هم به همان روش مرحله قبل بدوزید.
در نهایت باید کش نگهدارنده، زیر فرش قرار بگیرد.
کار تمام شد. به همین سادگی. حالا تقریبا روفرشی شما ثابت می ماند و حرکت کردن آن محدود می شود و از مچاله شدن آن وسط خانه جلوگیری می کنید. ثابت می‌شود و حرکت کردن آن محدود خواهد شد.
به همین سادگی، به وسیله کش نگه دارنده تقریبا روفرشی شما ثابت می ماند و حرکت کردن آن محدود می شود و از مچاله شدن آن وسط خانه جلوگیری می شود.
چگونه یک روفرشی باکیفیت و مناسب برای منزل خود انتخاب کنیم؟
برای انتخاب روفرشی با کیفیت و مناسب برای خانه خود، با ما در بازار20 همراه باشید تا برخی از ویژگی‌های هر مدل روفرشی را برایتان توضیح دهیم.
روفرشی‌های مخملی ضخامت بالایی دارند که توسط یک نخ معمولی و یک نخ مخملی تولید می شوند.زیرانداز‌های دوشانل به دلیل استفاده از دو نخ مخملی برای بافته‌شدن، به اندازه زیراندازهای مخملی ضخیم هستند.اگر ضخامت برای شما مهم است، میتوانید یک روفرشی مخملی و همچنین دوشانل تهیه کنید.روفرشی های بازار20 جزو مرغوب‌ترین روفرشی‌ها میباشد که دارای بالاترین کیفیت روفرشی‌های بازار هستند.از روفرشیهای مدرن بیشتر برای خانه‌های جدید که اکثراً برای عروس و دامادها هستند می‌توان استفاده کرد، که بیشتر آن‌ها شانلی یا مخملی هستند، که فوق العاده زیبا است.روفرشی های ترک که از کشور ترکیه به ایران وارد می‌شوند نوع دیگری از روفرشی‌هایی است که در ابتدا بسیار محبوب بود. روفرشی‌های ترک بسیار نازک بوده و جنس مواد آن مخملی است و اگر می‌خواهید ضخامت روفرشی‌تان اندازه ضخامت روفرشی‌های تولید شده در یزد باشد، باید بگوییم روفرشی ترک برای شما انتخاب ایده‌آلی نخواهد بود.
مهمترین بازارهای فروش روفرشی کدامند؟
سایت بازار20 از بزرگ ترین بازارهای فروش روفرشی مخمل در ایران می باشد و این روفرشی‌ها را با کیفیت عالی در اختیار شما قرار خواهد داد.
نکته‌های جالبی که در مورد روفرشی وجود دارد این است که طرح‌ها و نقش‌های آن از طرح‌های معروف قالی و گلیم برگرفته شده است و به همین دلیل به راحتی جایگزین فرش‌های شما می‌شود و با طرح‌ها و نقش‌های زیبای خود به منزل شما زیبایی می بخشد.
صادرات روفرشی:
بافت و تولید روفرشی‌ها جز اینکه در طرح‌ها و نقش‌های متفاوتی صورت می گیرد، در سایزهای مختلفی نیز این محصول بافته و تولید می شود؛ ۱۲متری، ۹متری، ۶متری و ۳متری. صادرات و فروش روفرشی ۱۲متری بیشرین صادرات روفرشی را به خود اختصاص می‌دهد.
روفرشی‌های دوازده متری جز بزرگ‌ترین سایز روفرشی‌هایی هستند که تولید شده و با قیمت بالاتری نیز فروخته می‌شوند. روفرشی دوازده متری بیشتر به بازارهای کشور های همسایه، مثل کشورعراق، پاکستان، افغانستان، ترکمنستان و قزاقستان صادر می شود اما کشورعراق بیشترین صادرات را در روفرشی به خودش اختصاص می‌دهد.

1 نظرات

  1. سلام و تشکر بابت مقاله خوبتون. ببخشید من قصد خرید روفرشی رویان خواب رو دارم اما به واقع نمیدونم روفرشی کشدار ترک بگیرم یا روفرشی مخمل یزد! دوام کدوم بیشتره از نظر شما؟ کسی میتونه راهنمایی کنه؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طبقه بندی محصولات