تجهیزات خودرو

قیمت و خرید انواع تجهیزات خودرو و .........
ادامه مطلب 

آشنایی با بخش های مختلف داخل خودرو به راننده کمک می کند تا تجربه بهتری در طول رانندگی نیز داشته باشد. همچنین قدرت تصمیم گیری افراد را پشت فرمان افزایش خواهد داد. در اینجا به معرفی مهمترین سیستم های داخلی خودرو و عملکرد هر کدام خواهیم پرداخت. با ما در نیم کلاج همراه باشید.

برای اینکه بتوانید رانندگی مطمئنی را داشته باشید، باید از عملکرد ها و موقعیت کلیه سیستم های داخلی خودرو خود آگاه باشید. داشبورد یکی از اجزای اصلی تشکیل دهنده بخش داخلی خودرو می باشد. پیش از ادامه پیشنهاد می کنیم اگر به فکر تقویت مهارت های رانندگی خود هستید، در کلاس های آموزشگاه رانندگی شرکت کنید.

صفحه ابزار خودرو که شامل سنجه هایی می باشد که موارد زیر را شامل می شود:

سرعت سنج نیز نشان دهنده سرعت در واحد کیلومتر بر ساعت است

دور سنج موتور نیز نشان دهنده دور موتور در واحد دور در دقیقه است

کیلومتر شمار نیز مسافتی که خودرو حرکت کرده را نشان می دهد

نشانگر سوخت نیز نشان دهنده میزان بنزین موجود در مخزن سوخت خودرو است

روغن سنج نیز میزان روغن خودرو را نشان می دهد

چراغ های هشدار دهنده در داشبورد اتومبیل، در صورت بروز مشکل در عملکرد خودرو روشن می شوند. سه نوع چراغ هشدار وجود دارد:

چراغ هشدار دهنده فشار روغن: هنگامی که روغن موتور با فشار لازم در گردش نیست، روشن می گردد

چراغ هشدار دهنده دما: زمانی که دمای موتور یا خنک کننده رادیاتور بالا باشد روشن خواهد شد

چراغ هشدار دهنده باتری: وقتی باتری خودرو در حال خاموش شدن می باشد روشن می شود

فرمان، مهمترین ابزار هدایت خودرو است

فرمان دقیقا در برابر صندلی راننده قرار دارد. چرخاندن فرمان نیرویی را نیز منتقل می کند که چرخ ها را به گردش در می آورد و جهت حرکت خودرو را تعیین می کند. پیشنهاد می کنیم برای آشنایی با روش دور زدن، در اینجا ساده ترین روش دور دو فرمانه را مطالعه کنید.

امروزه بیشتر وسایل نقلیه دارای فرمان برقی می باشند و همین امر چرخاندن چرخ ها را نسبتا آسان می کند. اگر خودرو شما فرمان برقی دارد و برای چرخاندن چرخ ها نیاز به نیروی زیادی وارد می کنید، احتمالا باید فکر تعمیر اتومبیل باشید.

با قرار دادن سوییچ در جایگاه خود که معمولا در کنار فرمان قرار دارد. توسط سوییچ مدارهای الکتریکی خودرو فعال شده است و موتور استارت خواهد خورد. برای روشن کردن خودرو لازم می باشد که سوییچ در جهت عقربه های ساعت چرخانده گردد. چرخش اول  موقعیتی است که خودرو در پارک قرار دارد. موقعیت دوم باعث می گردد که داشبورد فعال شود. با چرخش کامل سوییچ موتور خودرو شما شروع به کار کند.

دنده اتومبیل روی کنسول بین صندلی های جلو قرار دارد. از دنده برای حرکت یک وسیله نقلیه به جلو، به صورت معکوس یا خلاس کردن ماشین نیز استفاده می شود. دامنه سرعت و حرکت موثر هر دنده، به دامنه موتور خودرو بستگی دارد. برای همین زمان تعویض دنده در اتومبیل های مختلف، با یکدیگر متفاوت می باشد.

در اتومبیل های دارای دنده دستی، باید بین گرفتن کلاج و تعویض دنده هماهنگی شکل نیز  بگیرد. اما در اتومیبل های دنده اتومات، اجازه تنظیم شتاب خودرو به راننده داده نمی شود.

کلاچ ، قطع کننده انتقال نیروی دنده به موتور خودرو

معمولا بیشترین مشکلی که هنرجویان در کلاس رانندگی دارند، کار با پدال کلاچ است. پدال کلاچ فقط در اتومبیل هایی که گیربکس دستی دارند یافت می گردد. ابن پدال در کف خودرو و سمت چپ پدال ترمز قرار دارد. در هنگام فشار دادن کلاچ، انتقال نیرو به موتور از گیربکس بین می رود و هنگامی که رها می گردد، نیرو منتقل می شود. باید با پای چپ خود به کلاچ نیرو وارد کنید در حالی که پاشنه پا بر روی سطح خودرو قرار دارد.

هشدار به سایر رانندگان بوسیله بوق خودرو

بوق معمولا در مرکز فرمان اتومبیل قرار دارد و باید در فاصله ۳۰ تا ۶۰ متری نیز شنیده شود. نباید از بوق خودرو زیاد استفاده گردد و فقط زمانی باید مورد استفاده قرار گیرد که راننده، قصد هشدار دادن به عابرین پیاده و رانندگان سایر وسایل نقلیه را دارد.

آینه

ماشین شما هم به آینه وسط و هم به آینه های جانبی مجهز می باشد. قبل از شروع رانندگی از تنظیم بودن آینه ها اطمینان حاصل کنید. آینه وسط عقب در مرکز فوقانی شیشه جلو اتومبیل قرار دارد و به شما امکان می دهد آنچه را که در پشت سر شما اتفاق می افتد را ببینید. آینه های جانبی در قسمت بیرونی وسیله نقلیه شما قرار دارند و مشاهده ترافیک جانبی را برای راننده امکان پذیر می کنند.

روشن شدن محیط با چراغ های خودرو

چراغ های خودرو عضو مهمی در خودرو می باشند زیرا به شما امکان می دهند محیط اطراف خود را ببینید و به سایر رانندگان را از اقدامات آینده خود با خبر کنید. وسایل نقلیه باید به چراغ های کم نور و همچنین نور بالا مجهز شوند هنگام تاریک شدن یا هر لحظه که راننده احساس کاهش دی پیدا کرد، باید چراغ های خودرو را روشن نماید.

چرغ های نور بالا درخشندگی بیشتری را دارند و مسافت بیشتری را روشن می کنند. نور بالا در مواقعی که دید بسیار کاهش می یابد، استفاده می گردد. با این وجود ، شما نباید از آن در مه استفاده کنید، زیرا فقط باعث کور شدن دید سایر رانندگان می شوید. همچنین هر وسیله نقلیه از چراغ ترمز در قسمت پشتی خودرو بهره می برد. چراغ های ترمز هنگام فشردن پدال ترمز روشن می گردند تا به وسایل نقلیه پشت سر نشان دهند هشدار داده شود. چراغ های دنده عقب هنگامی که خودرو در حال حرکت به سمت عقب است، روشن می شوند.

هشدار دادن به سایر وسایل نقلیه به کمک چراغ های راهنما

ماشین شما مجهز به چراغ های راهنما در چهار گوشه آن می باشد. در داخل اتومبیل، این چراغ ها معمولا به صورت فلش های سبز در جهت چرخش مورد نظر ظاهر می شوند. در اکثر خودروها ، اهرم چرخش در سمت چپ فرمان قرار دارد. تغییر اهرم نیز به سمت بالا نشانگر چرخش راست و پایین آوردن آن نشانگر چرخش به سمت چپ می باشد. چراغ راهنما باید بعد از چرخش یا تغییر خط خاموش شود، اما اگر این اتفاق نیافتد، باید هرچه سریعتر آن را به صورت دستی خاموش کنید.

بازار 20  تمامی محصولات خود را از برند های معتبر و با کیفیت عالی دریافت می نماید و خدمت شما عزیزان ارائه می دهد. و برای شما مشتریان عزیز ارسال می شود.

 

 

طبقه بندی
اطلاعات
درباره فروشگاه بازار 20
مشاوره ، انتخاب و خرید آنلاین
بازار 20 با جمع آوری برندهای برتر ایرانی و خارجی در نظر دارد بدون جانب داری از یک برند یا محصول خاص و با توجه به شرایط مشتریان عزیز و با در نظر گرفتن موارد استفاده، بهترین مشاوره را جهت انتخاب محصول مورد نیاز در اختیار کاربران قرار دهد. همچنین این مجموعه آماده همکاری با کلیه تولید کنندگان و وارد کنندگان عزیز جهت ارتباط مستقیم با مصرف کننده و فروش محصولات بدون واسطه می باشد.

© 2024 - کلیه حقوق مادی و معنوی به فروشگاه بازار 20 تعلق دارد