اسکنر

قیمت و خرید انواع اسکنر و .........
ادامه مطلب 

اسکنر يکي از تجهيزات جانبي مهم در کامپيوتر محسوب مي شود . کاربراني که با تصاوير سروکار داشته اند. و تمايل به نشر حرفه اي آنان را دارند، مي توانند با استفاده از اسکنر تصاوير مورد نظر خود را نیز اسکن و در ادامه پس از ايجاد محتوي ديجيتال ، با بکارگيري نرم افزارهاي ويرايش تصاوير،عمليات دلخواه خود را بر روي تصاوير انجام دهند . در صورتي که قصد ارسال يک عکس که توسط دوربين هاي معمولي (غيرديجيتال) گرفته شده است را براي دوستان خود از طريق يک نامه الکترونيکي داشته باشيم نیز مي بايست در ابتدا عکس مورد نظر را به کمک اسکنر ، پويش و پس از تبديل به محتوي ديجيتال نیز آن را بعنوان يک فايل ضميمه همراه نامه الکترونيکي ارسال کرد. در مواردي که قصد ايجاد يک نسخه ديجيتال از اطلاعات را داشته باشيم ( مثلاً جزوات درسي ، کتب و موارد دیگر ) ، مي توان از اسکنر استفاده نمود.(پس از اسکن متون و تبديل آن به محتوي ديجيتال ، امکان ويرايش آنان فراهم مي گردد.)

انتخاب يک اسکنر به عواملي متفاوتي نظير: کيفيت خروجي و سرعت و قيمت آن بستگي دارد.

خوشبختانه اکثر اسکنرهايي که داراي قيمت متعادل و مناسبي مي باشند از امکانات پيشرفته اي نظير: دقت 2400 نقطه در اينچ ( dpi ) و آداپتورهاي transparency و پورت هاي USB 2.0 نیز بهره مي گيرند . اغلب اسکنرهايي که با کاربرد خانگي و غيرحرفه اي طراحي شده اند،

داراي دقت تصويري معادل 2400 نقطه در اينچ بوده است که کاربران را قادر مي سازد با کيفيت مناسب، تصاوير مورد نظرخود را اسکن کنند. توليد کنندگان در مقابل ايجاد تغييرات در عناصر سخت افزاري استفاده شده در اسکنرها( عناصر کليدي ) ، سعي مي نمايند با ارائه امکانات جانبي، زمينه استفاده آسان از آنان را نیز فراهم نمايند .

به منظور اسکن و استفاده از تصاوير در صفحات وب و يا چاپ تصاوير 3در5 و يا 4در 6 ، دقت 100 نقطه در اينچ کافي خواهد بود. براي اسکن متن با استفاده از OCR (Optical character recognition) نیز دقت 300 نقطه در اينچ استاندارد بوده و کفايت خواهد کرد.در صورتي که قصد ايجاد تصاوير بزرگتر ( 8 در 10 اينچ ) و يا بزرگنمايي تصاوير کوچکتر وجود داشته باشد ، مي بايست اسکنري با دقت 1200 يا 2400 نقطه در اينچ انتخاب شود . تصاويري که داراي دقت بيشتري مي باشند ، از انعطاف مناسبي در زمان ويرايش نیز برخوردار بوده و فضاي بمراتب بيشتري را در زمان ذخيره شدن بر روي هارد ديسک ، اشغال خواهند کرد. مثلاً يک تصوير 4 در 6 اينچ که داراي دقت 1200 نقطه در اينچ مي باشد ، فضايي معادل 25 مگابايت را اشغال خواهد کرد . به منظور اسکن اينگونه تصاوير نیز زمان زيادي صرف خواهد شد.

در زمان اسکن اسلايد و يا فيلم به يک آداپتور transparency نياز خواهد بود (يک منبع نور که در بين فيلم تابانده مي گردد ). آداپتورهاي فوق ، مي توانند به همراه اسکنر( جزء لاينفک در زمان ساخت ) و يا به عنوان يک ماژول جداگانه ارائه گردند.

به منظوراسکن متون با حجم بالا و يا تصاويري که طول آنان زياد است (بيش از سطح اسکنر) ، استفاده از يک تغذيه کننده اتوماتيک سند نیز مفيد خواهد بود. شرکت هاي HP و ميکروتک ، در برخي از مدل هاي جديد خود از(ADF) Automatic document feeder استفاده نموده اند.

به موازات ارائه مادربردهايي که داراي پورت USB 2.0 هستند ، توليد کنندگان اسکنر اقدام به ارائه اسکنرهايي نموده اند که از پورت فوق بمنظور ارتباط با کامپيوتر نیز استفاده مي نمايند .( در صورت عدم وجود پورت USB 2.0 مي توان از پورت USB 1.0 استفاده کرد ). در آزمايشات انجام شده بر روي برخي از اسکنرهائي که از پورت USB 2.0 جهت ارتباط با کامپيوتر استفاده مي نمايند ، تفاوت سرعت مشهودي ، ملاحظه نگريده . سرعت و قيمت اسکنرهايي که امکان استفاده از پورت هاي Firewire را دارا مي باشند ، بمراتب بيشتر است.

تعداد رنگ داده که اسکنر قادر به تشخيص و ذخيره سازي آنان مي باشد را نیز عمق رنگ گفته و بر حسب بيت در هر پيکسل ، اندازه گيري مي شود . با توجه به اينکه ، اسکنر معمولاً قادر به اخذ داده ايي بمرابت بيش از ميزاني می باشد که درايو آن مي تواند ذخيره نمايد ،يک شناسه ديگر به مشخصه عمق بيت اضافه مي گردد . نظير:48 بيت داخلي و يا رنگ سخت افزاري ، که مشخص کننده ميزان داده ايي است که اسکنر قادر به تشخيص آنان نیز مي باشد و خارجي يا True Color که مشخص کننده ميزان داده ايي است که درايو اسکنر قادر به ذخيره سازي آنان نیز مي باشد. در اکثر موارد ، استفاده از 24 بيت خارجي عمق رنگ ، کفايت خواهد کرد.

اسکنرهاي صفحه تخت نیز داراي يکي از دو نوع تکنولوژي سنسور مي باشند: تکنولوژي اول ، Charge couple device(CCD) و تکنولوژي دوم Contact Image sensor(CIS) ، ناميده مي شود. CCDيک تکنولوژي قديمي تر بوده که از آن در دوربين هاي ديجيتال استفاده مي شود . تکنولوژي CIS اخيراً در اسکنرها استفاده و يک رويکرد جديد در اين زمينه مي باشد. کيفيت تصاوير اسکن شده توسط تکنولوژي CIS ، پائين تر بوده، ولي در مقابل ، اسکنرهايي که از تکنولوژي فوق استفاده مي نمايند ، کوچکتر شده و ميزان برق مصرفي آنان به مراتب کمتر از اسکنرهايي است که از تکنولوژي CCD نیز استفاده مي نمايند.

اکثر اسکنرهاي موجود ،از نوع تخت هستند . علت اين نامگذاري بدليل اين می باشد که سطح اسکن بصورت تخت است . در اسکنرهاي فوق ، تصوير مورد نظر براي اسکن بر روي سطحي تخت و بين صفحه اي شيشه اي و درب اسکنر قرار مي گيرد . (نظير دستگاه کپي) . علاوه بر اسکنرهاي تخت ، اسکنرهاي ديگري هم وجود دارد . اسکنرهاي Sheet-fed ، اسکنرهاي دستي ، اسکنرهاي عکس و تجهيزات جانبي چندکاره شامل ترکيب چاپگر و اسکنر و فاکس درون يک دستگاه ، نمونه هايي از ساير اسکنرهاي موجود مي باشد . اسکنرهاي Sheet-fed با توجه به نياز کاربران مطرح و بسرعت متداول گرديدند. کاربرد اصلي اسکنرهاي فوق نیز اسکن متون مي باشد .

بازار 20  تمامی محصولات خود را از برند های معتبر و با کیفیت عالی دریافت می نماید و خدمت شما عزیزان ارائه می دهد. و برای شما مشتریان عزیز ارسال می شود.

 

 

 

 

 

 

 

طبقه بندی
اطلاعات
درباره فروشگاه بازار 20
مشاوره ، انتخاب و خرید آنلاین
بازار 20 با جمع آوری برندهای برتر ایرانی و خارجی در نظر دارد بدون جانب داری از یک برند یا محصول خاص و با توجه به شرایط مشتریان عزیز و با در نظر گرفتن موارد استفاده، بهترین مشاوره را جهت انتخاب محصول مورد نیاز در اختیار کاربران قرار دهد. همچنین این مجموعه آماده همکاری با کلیه تولید کنندگان و وارد کنندگان عزیز جهت ارتباط مستقیم با مصرف کننده و فروش محصولات بدون واسطه می باشد.

© 2024 - کلیه حقوق مادی و معنوی به فروشگاه بازار 20 تعلق دارد