خودرو

تقریباً تمام کارشناسان صنعت خودرو نیز به این باور رسیده اند که قرن بیست و یکم را باید قرن شکوفایی و استفاده همگانی از خودرو برقی دانست. علت کاملاً مشخص شده است، در آینده نه چندان دور خودرو های بنزینی و دیزلی نیز به علت قیمت بالای سوخت و مسائل زیست محیطی کاملاً از رده خارج شده و دیگر تولید و استفاده از آن ها امکان پذیر نخواهد بود.
ادامه مطلب 


نشانه های این امر هم اکنون کاملاً مشخص گردیده  است. برای مثال انگلستان اعلام کرده است که خودرو های بنزینی فقط تا سال 2035 (یعنی کمتر از 15 سال آینده) اجازه تولید و فروش در این کشور را نیز دارند. بسیاری از خودروسازی های مطرح و مهم جهان هم از الان به سمت تولید خودرو برقی و هیبریدی رفته و برنامه های خود را در جهت کاهش تولید خودرو های بنزینی اعلام کرده اند.

خودرو یک کلمه فارسی می باشد و به وسایلی اتلاق می‌گردد که بدون ارتباط با وسیله دیگر و به کمک نیروی ماشینی خود نیز قادر به حرکت باشد. این کلمه ترجمه کلمه اتومبیل است که در زبان ما معادل سازی گردیده است. (اتومبیل = خود سیار)

اصولا برای تمام وسایلی که دارای منبع قدرت باشند و به خودی خود بتوانند حرکت کنند، می‌توان کلمه خودرو را نیز بکار برد. لیکن کاربرد این کلمه در زبان ما دارای محدوده مشخصی است که معمولا به وسایل متحرکی گفته می‌شود که همگی دارای حرکت بوده است و با زمین در تماس می باشند. بنابراین به وسایلی امثال: قطار و کشتی و هواپیما خودرو گفته نمی‌شود. نمونه های بارز خودرو عبارت است از

ماشین‌های سواری و کامیون‌ها و موتور سیکلت‌ها.

اولین وسیله نقلیه (خودرو) در کشور انگلستان ساخته شد که به کمک نیروی بخار کار می‌‌کرد. این وسیله نیز دارای یک موتور بزرگ بخار بود که برای تولید توان به مقادیر زیادی آب و ذغال سنگ نیاز داشت و جهت استفاده از آن هم به چند خدمه نیاز بود.

پیشرفت و توسعه خودروها به شکل امروزی در واقع از زمانی آغاز شد که دیملر و بنز موفق شدند از یک موتور احتراقی برای حرکت وسیله نقلیه نیز استفاده کنند. در این موتورها از سوزاندن یک ماده قابل اشتعال مثل الکل و یا مشتقات نفت برای تولید توان استفاده می‌گردد.

سیر تحولی و رشد

تاریخچه تکامل خودروها نیز بسیار پرشیب و فراز و مفصل می باشد، لیکن در ادامه ، تنها چندی از مقاطع بسیار مهم و تحولات اساسی ایجاد شده در این زمینه را بصورت مختصر می‌آوریم.

1-سال 1876 میلادی: ساخت موتور چهارزمانه توسط اتو و لانگن

2- سال 1883 میلادی: ساخت موتور کاربوراتوردار با دور زیاد توسط دیملر

3- سال 1884میلادی: ساخت اولین موتور سیکلت با قدرت 2/1 اسب بخار توسط دیلمر

4- سال 1886 میلادی:ساخت اتومبیل سه چرخه با دستگاه اشتعال برقی توسط بنز و دیلمر

5- سال 1893 میلادی: ساخت کاربراتور انژکتوری توسط مایباخ

6- سال 1897 میلادی: ساخت موتور دیزل توسط ردولف دیزل

7- سال 1900 میلادی: طراحی ساختمان کلی اتومبیل به نحوی که امروزه هم رایج است

8- سال 1924 میلادی : ساخت یک اتومبیل با استفاده از موتور دیزل توسط کارخانه بنز

9- سال 1957 میلادی : ساخت موتور وانکل

انواع وسایل نقلیه موتوری

*اتومبیل ها : شامل اتومبیل‌ های سواری و وانت

o اتومبیل های حمل و نقل و اتوبوسهای کوچک با وزن کمتر از 5/3 تن

o (وسایل نقلیه باری (کامیونها

o اتوبوسهای بزرگ با بیش از 5/3 تن وزن

  • تراکتورها : شامل تراکتورهای یدک کش با سرعت کمتر از 20 کیلومتر در ساعت
  • بارکش های شهری با سرعت بیش از 20 کیلومتر بر ساعت
  • یدک کش های چرخ زنجیری
  • موتور سیکلت ها : که بر اساس حجم موتور آنها تقسیم بندی می‌شوند مثل: موتورسیکلت های با حجم 50 و 100 و 125 و 250 و 750 و 1000 سی سی

ساختمان اتومبیل ها

هر اتومبیل را می توان به سه بخش کلی تقسیم کرد که عبارت است از:

  • شاسی:

به تمام گروه ساختمانی و تمام سیستم‌هایی گفته می‌شود که برای حرکت اتومبیل نیز لازم است.

  • اتاق:

اتاق محل قرارگیری بار یا مسافر می باشد که پس از ساخت بر روی شاسی نصب می گردد.

  • سیستم برقی:

این سیستم در تمام اتومبیل ها وجود دارد. وظایف مختلفی را مثل کمک کردن به حرکت اتومبیل و یا فراهم آوردن آسایش سرنشین را انجام می دهد.

طرز کار خودرو

خودروهای امروزی جهت تولید قدرت از سوخت های فسیلی نیز استفاده می‌کنند. این خودروها همگی دارای موتور‌های درونسوز می‌باشند که با سو زاندن بنزین و گازوئیل و یا گاز طبیعی انرژی ذخیره شده در این سوختها را به شکل انرژی جنبشی قابل استفاده در می‌آورند. (این کار در موتور خودرو انجام میگردد)

توان تولید شده در موتور خودرو به واسطه سیستم انتقال نیرو از موتور خودرو به چرخهای آن منتقل می‌گردد . در واقع چرخهای خودرو عامل ارتباط خودرو با زمین و به وجود آورنده حرکت خودرو می‌باشد . آنگاه حرکت تولید شده به وسیله انسان ، یا برای جابجایی و یا برای کشیدن وسیله دیگری مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربرد خودرو

کاربرد خودرو‌ها در زندگی امروزه بشر بسیار متنوع و بسیار گسترده می باشد بطوری که اگر خودرو ها را از زندگی روزمره حذف کنیم شاید تمدن بشری دیگر به شکل کنونی وجود نداشته باشد.

  • حمل و نقل:

واژه حمل و نقل خود گویای فعالیت انجام شده توسط خودرو ها می‌باشد. چرا که قسمت اعظم مواد و اشیاء موجود در پیرامون ما برای قابل استفاده و قابل دسترس شدن به حمل و انتقال از مکان اولیه خود نیازمند نیز می باشند. البته جابجا شدن انسان‌ها خود بخش وسیعی از حمل و نقل را شامل می‌گردد.

  • تولید توان کشی:

کاربرد دیگر خودروها در تولید توان کشی می باشد که در بخش‌هایی مثل: کشاورزی و یا صنعت و یا خدمات نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. این کاربرد می‌تواند در قالب یک تراکتور کشاورزی یا یک لیفت تراک و یدک کش و یا یک ماشین راهسازی نیز جلوه گر شود.

بازار 20  تمامی محصولات خود را از برند های معتبر و با کیفیت عالی دریافت می نماید و خدمت شما عزیزان ارائه می دهد. و برای شما مشتریان عزیز ارسال می شود.

 

 

 

طبقه بندی
اطلاعات
درباره فروشگاه بازار 20
مشاوره ، انتخاب و خرید آنلاین
بازار 20 با جمع آوری برندهای برتر ایرانی و خارجی در نظر دارد بدون جانب داری از یک برند یا محصول خاص و با توجه به شرایط مشتریان عزیز و با در نظر گرفتن موارد استفاده، بهترین مشاوره را جهت انتخاب محصول مورد نیاز در اختیار کاربران قرار دهد. همچنین این مجموعه آماده همکاری با کلیه تولید کنندگان و وارد کنندگان عزیز جهت ارتباط مستقیم با مصرف کننده و فروش محصولات بدون واسطه می باشد.

© 2024 - کلیه حقوق مادی و معنوی به فروشگاه بازار 20 تعلق دارد