صوتی و تصویری

قیمت و خرید انواع صوتی و تصویری و .........
ادامه مطلب 

وظايف اصلي سيستمهاي صوتي پخش مورد قبول موزيك و انتقال پيام به طور واضح جهت اعلام يا احضار می باشد.

اجزاء اصلي سيستمهاي صوتي عبارت است از: الف ـ Speakerها ب ـ آمپلي‌ فايرها ج ـ ميكروفن يا منبع توليد سيگنال باند پايه د ـ كابل‌هاي شيله‌دار

پارامترهاي مهم در مشخصات صوت

1) تراز صدا (فشار صوتي) كه با استفاده از روابط زير يافت مي‌شود:

در اين روابط Io شدت صوت مبنا يا آستانه شنوايي براي بسامد 1000 هرتز می باشد كه برابر با 12-10 وات بر مترمربع است و Po فشار مؤثر صداي مبنا است و برابر با 5-10×2 پاسكال است.

همچنين I و P به ترتيب شدت صداي مورد نظر و فشار مؤثر صداي مورد نظر نیز است.

2) RSP: فشار صوتي لازم در فاصله مورد نظر (برحسب دسي‌بل).

3) NL: نويز لول كه طبق جدول 1 داده شده است و پارامترهايي كه اختلاف بين سطح نويز و صداي بلندگو را نیز مشخص مي‌كنند عبارت است از: زاويه حركت نويز و نوع نويز. همچنين به طور كلي تغييرات نويز بستگي زيادي به منبع انرژي بوجود آوردندة آن انتشار و وضعيت جغرافيايي و ساختمانهاي حوالي محل انتشار نويز را دارد. همچنين نويز لول برحسب دسي‌بل می باشد.

4) spd: اختلاف فشار صوتي كه معمولاً عددي بين 6 و 10 دسي‌بل میی باشد. و ميزان وضوح صدا را بيان مي‌كند. براي ساختمانهاي اداري اين مقدار برابر 6 دسي‌بل نیز است.

5) PF: كه به آن پيك فكتور مي‌گويند و عبارت است از: اختلاف بين فشار صوتي متوسط و ماكزيمم فشار صوتي از يك منبع، همچنين براي سخنراني و موزيك متن 10 دسي‌بل و براي موزيك 20 دسي‌بل است.

6) OSP: فشار صوتي خروجي بلندگو در فاصله يك متر، اين مقدار از اعمال يك وات به ورودي بلندگو و دسي‌بل خروجي آن نیز در يك متر دورتر اندازه‌گيري مي‌گردد، OSP با توجه به وات اعمالي به بلندگو طبق جدول 2 تغيير مي‌كند، همچنين براي بلندگوهاي مختلف در جدول 3 آمده است و همچنين براي تعداد بيشتر از يك عدد بلندگوي مشابه در جدول 4 تغيير مي‌كند.

7) At: تضعيف براثر فاصله بيش از يك متر، توجه كنيم كه شدت صوت با مجذور فاصله از چشمه صوتي نسبت عكس را دارد يعني پس در نتيجه دسي‌بل خروجي تغيير مي‌كند، تضعيف بر اثر فاصله دورتر از يك متر طبق جدول 5 آمده است. همچنين كاهش صدا در فضاهاي آزاد بيشتر از فضاهاي داخلي نیز می باشد، و همچنين كاهش صدا با فركانس تغيير مي‌كند يعني صدا با فركانس بالا بيش از صدا با فركانس پائين كاهش مي‌يابد. توجه كنيم جدول 5 براي محيط‌هاي باز معتبر می باشد اما در فضاهاي بسته جهت اطمينان بيشتر از همين جدول نیز استفاده مي‌شود.

تمام پارامترهاي گفته شده با استفاده از دو فرمول زير به هم مربوط مي‌شوند.

براي طراحي اصولي صوتي به نكات زير بايد توجه نمود:

الف) اختشاش (نويز): به هرگونه صداي ناخواسته نويز مي‌گويند، كه مي‌تواند به صورت اختشاش‌هاي داخل ساختمان يا اختشاش‌هاي خارج ساختمان نیز باشد.

ب) انعكاس صوت: كه در فركانس‌هاي كم بسيار زيان‌آور و باعث پائين‌آمدن كيفيت صداي اصلي مي‌گردد.

ج) تشديد (اكو): انعكاسي از صدا كه بعد از صداي ديگر شنيده مي‌شود و بعد از انعكاس به طور مستقيم سير مي‌كند را اكو گوئيم و ممكن می باشد تا مدت زمان 50 ميلي ثانيه نسبت به صداي اصلي تأخير داشته باشد.

براي كم كردن اين اثر بايد موقعيت بلندگوها در مكان‌هاي بلند (براي فضاهاي باز) باشد يا اينكه بايد بلندگوهاي با قدرت پايين را در چند نقطه نیز قرار داد.

د) باند فركانسي مورد نظر براي كاربردهاي گوناگون كه به صورت زير طبقه‌بندي مي‌شوند:

1ـ د) مخاطبهاي عمومي: 200 هرتز تا 6000 هرتز، زيرا باند فركانسي صداي انسان 250 تا 400 هرتز است.

2ـ د) موزيك متن (موزيك زمينه): 100 هرتز تا 8000 هرتز

3ـ د) موزيك: 40 هرتز تا 15000 هرتز

بلندگوها

بلندگوها در واقع مبدل سيگنال الكتريكي به صوتي مي‌باشند، مشخصات يك بلندگو شامل توان ورودي الكتريكي و امپدانس و فشار صوتي خروجي میباشد.

انواع بلندگوها

الف) داخلي (indoor)، ب) خارجي (outdoor) كه در جدول 6 انواع اين بلندگوها تشريح شده‌اند،

همچنين اين دو نوع بلندگو خود چند نوع مختلف دارند كه عبارتست از:

1) بلندگوهاي سقفي (ceiling) 2) بلندگوهاي ستوني (column)3) بلندگوهاي شيپوري (Horn يا clear Horn)

ترتيب چيدن بلندگوها

در جاييكه بلندگوها به صورت داخلي نصب مي‌گردند مشخصاتي كه بايد مد نظر باشند عبارتند از انعكاس و تشديد و خفگي صدا به دليل افت صدا در ديوار.

در جاييكه بلندگوها به صورت خارجي نصب مي‌شوند مشخصاتي كه بايد مدنظر باشند عبارتست از مقاومت هوا و باد و باران

ترتيب چيدن بلندگوها با قدرت اعمال شده به بلندگو و راندمان متناسب خواهد بود.

طرز چيدن بلندگوها عبارت است از:

الف) متمركز (متقارن): در مكانهايي كه سخنراني و كنسرت نیز مدنظر است و صدا بايد به طور مستقيم فرستاده شود (تا جهت ديد با جهت صدا يكي باشد) مورد استفاده قرار مي‌گيرد، همچنين هزينه اين روش نیز كم می باشد.

به طور كلي مي‌توان گفت اين روش براي توليد فشار صوتي مورد نظر استفاده مي‌شود.

ب) پراكنده: در مكانهايي كه موزيك متن مد نظر است يا ادارات و انبارها و فروشگاهها كه نويز بالا است مورد استفاده قرار مي‌گيرد زيرا اگر بخواهيم از سيستم متمركز در اين مكانها استفاده كنيم به قدرت زيادي در بلندگوها نياز است كه باعث ناصافي صدا نیز مي‌گردد. به طور كلي اين روش براي يكنواختي صدا به كار مي‌رود و بايد توجه کرد كه صداي اين بلندگوها با هم تداخل ننمايد زير را از كيفيت صدا نیز كاسته خواهد شد.

ج) تركيبي: كه مخلوطي از دو روش بالا است، بلندگوهاي متمركز براي توليد فشار صوتي و بلندگوهاي كمكي براي ايجاد يكنواختي در نقاطي كه صدا كاهش مي‌يابد نیز استفاده مي‌گردد. اين روش در تالارهاي سخنراني و ورزشگاهها نیز به كار مي‌رود.

تعداد بلندگوها

تعداد بلندگوها از رابطة بدست مي‌آيد كه L طول فضاي تحت پوشش برحسب متر، W عرض فضاي تحت پوشش برحسب متر، AS، فضاي پوشش داده يك بلندگو می باشد.

بازار 20  تمامی محصولات خود را از برند های معتبر و با کیفیت عالی دریافت می نماید و خدمت شما عزیزان ارائه می دهد. و برای شما مشتریان عزیز ارسال می شود.

 

 

 

طبقه بندی
اطلاعات
درباره فروشگاه بازار 20
مشاوره ، انتخاب و خرید آنلاین
بازار 20 با جمع آوری برندهای برتر ایرانی و خارجی در نظر دارد بدون جانب داری از یک برند یا محصول خاص و با توجه به شرایط مشتریان عزیز و با در نظر گرفتن موارد استفاده، بهترین مشاوره را جهت انتخاب محصول مورد نیاز در اختیار کاربران قرار دهد. همچنین این مجموعه آماده همکاری با کلیه تولید کنندگان و وارد کنندگان عزیز جهت ارتباط مستقیم با مصرف کننده و فروش محصولات بدون واسطه می باشد.

© 2024 - کلیه حقوق مادی و معنوی به فروشگاه بازار 20 تعلق دارد