تاسیسات آب و فاضلاب و گاز

قیمت و خرید تاسیسات آب و فاضلاب و گاز و .........
ادامه مطلب 

تأسیسات ساختمانی

یکی از مهم‌ترین مواردی که باید در ساخت هر ساختمان در نظر گرفت، توجه به انتخاب تأسیسات ساختمانی است. در اینجا بیشتر با این تأسیسات آشنا شوید.

تأسیسات ساختمانی از نیازهای اساسی یک ساختمان می‌باشد که نقش پررنگی در ساخت ساختمان نیز دارد. تأسیسات ساختمانی اجزای مهم از هر ساختمان را تشکیل می‌دهد که این اجزا مربوط به شرایط حرارتی و دیداری و شنیداری و بهداشتی و .... که برای راحتی و آرامش ساکنان ساختمان لازم و ضروری می‌باشد را فراهم می‌کنند. هرکدام از این بخش‌ها اصولی برای طراحی و اجرا دارد که باید رعایت گردد و درصورتی‌که این اصول و قوانین رعایت نشود نقش آن‌ها در ساختمان بسیار کم‌رنگ میگردد.

تأسیسات ساختمان باید به‌خوبی طراحی و نصب گردد تا به بهترین شکل کار کند. در نظر داشته باشید که عملکرد آن‌ها با طراحی و ساختار یک ساختمان در ارتباط می باشد و این دو باید با یکدیگر هماهنگ باشند. هماهنگی آن‌ها وظیفه متخصصان و معماران است که باید این کار را به بهترین شکل نیز انجام دهند. اگر این طراحی به‌درستی انجام نگردد ممکن است که در عملکرد سازه اشکالاتی ایجاد شود که رفع آن‌ها در آینده بسیار دشوار خواهد بود.

در اکثر کشورها مهم‌ترین نکته برای ساخت ساختمان نیز تأسیسات می‌باشد که بازرس‌ها بیشتر روی این موضوع تمرکز دارند. اگر تأسیسات ساختمانی شما به‌خوبی انتخاب‌شده باشد، به‌سادگی می‌توانید ازنظر بازرس موردقبول قرار بگیرید و به ادامه ساخت ساختمان بپردازید. اگر تأسیسات ساختمان طبق اصول و استانداردها نیز طراحی شوند، از اتلاف انرژی ساختمان جلوگیری می‌کند.

چرا تأسیسات ساختمانی مهم هستند؟

وجود تأسیسات ساختمانی باعث می‌شود تا شرایط رفاهی برای ساکنین یک سازه فراهم گردد. تأسیسات ساختمان در همه ساختمان‌ها باید به‌صورت اصولی و مهندسی‌شده، طبق نقشه و معماری ساختمان اجرا گردد تا بهترین بازدهی را داشته باشند. اگر معماری و نقشه‌کشی به‌صورت اصولی انجام شود، می‌توان گفت که تأسیسات در محل درست و به تعداد درست استفاده خواهند شد. شخصی که معماری ساختمان را انجام می‌دهد باید در کار خود حرفه‌ای باشد تا بهترین پلن و نقشه را برای تعبیه تأسیسات آب و گاز و ..... طراحی کند.

بیشتر بخوانید: لوله کشی ساختمان و انواع آن

کیفیت تأسیسات ساختمانی اهمیت بسیاری زیادی دارد و اگر تأسیساتی که قصد استفاده از آن را در ساختمان دارید، کیفیت مناسبی داشته باشند، در آینده نیازی به بازسازی زودهنگام ساختمان نیز نیست؛ بنابراین بهتر می باشد که هنگام ساخت و یا بازسازی در بخش تأسیسات زمان و هزینه موردنیاز صرف شود تا از هزینه‌های جانبی که ممکن است، در آینده ایجاد گردد، کاسته شود.

طراحی اصولی تأسیسات ساختمان در موارد زیر نقش مستقیم دارد.

باعث افزایش طول عمر ساختمان و کمتر شدن استهلاک آن نیز خواهد شد.

باعث کاهش اتلاف انرژی ساختمان خواهد شد.

باعث افزایش رفاه ساکنین و لذت بردن از سکونت در ساختمان می‌گردد.

عدم طراحی و اجرای صحیح تأسیسات ساختمانی باعث کاهش ایمنی ساختمان خواهد شد.

با پیشرفت علم در سراسر دنیا، دستاوردهای زیادی در حوزه هوشمندسازی سیستم‌های تأسیساتی به‌دست‌آمده، که در رفاه و زندگی انسان تأثیرات بسیار زیادی را دارد. هوشمند کردن سیستم‌های تأسیساتی در زمینه‌های مختلفی مانند: سیستم گرمایشی و سرمایشی و سیستم روشنایی، سیستم‌های بهداشتی و .... اتفاق افتاده، و باعث افزایش بازده و کاهش اتلاف انرژی در ساختمان‌ها شده است. در ادامه مطلب، بیشتر با انواع تأسیسات ساختمان آشنا خواهیم شد.

انواع تأسیسات ساختمانی

اگر تابه‌حال اقدام به ساخت ساختمان نیز کرده باشید، می‌دانید که انواع مختلفی از تأسیسات در ساختمان وجود دارد که هرکدام کاربرهای مخصوص به خود را دارند. اغلب این تأسیسات در اکثر ساختمان‌ها وجود دارند.

حتما مشاهده کنید: بانک اطلاعات ساختمان

به‌طورکلی تأسیسات ساختمان به دو نوع مکانیکی و الکتریکی تقسیم می‌گردند، و هرکدام از این موارد از زیرمجموعه‌ها و تجهیزات خاصی تشکیل‌شده‌اند. امروزه در ساخت‌وساز ساختمان به ‌ظاهر و نمای آن توجه بسیاری میگردد، درصورتی‌که با توجه به محدودیت انرژی در کشور، طراحی و کاربرد صحیح تأسیسات مهم‌ترین بخش ساختمان می باشد. که نیاز به توجه دارد و کمتر کسی به آن توجه می‌کند.

تأسیسات مکانیکی

تأسیسات مکانیکی به‌تنهایی به دو دسته تقسیم میگردد: صنعتی و ساختمانی ، که بخش‌های صنعتی آن شامل قسمت انتقال آب و فاضلاب می‌شود که این قسمت به انتقال انواع سیالات، تصفیه‌ی آب و فاضلاب، تولید انرژی از حرکت سیال و ... تقسیم می‌شود. تأسیسات مکانیکی، از بخش‌هایی مانند انتقال آب، فاضلاب تشکیل می‌شوند که شامل بخش‌های مختلفی است که در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شوید.

تأسیسات گرمایشی و سرمایشی

تأسیسات بهداشتی (آب و فاضلاب)

تأسیسات گازرسانی

تأسیسات آتش‌نشانی (اعلام حریق، اطفاء حریق)

تأسیسات گرمایشی و سرمایشی

امروزه سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی تبدیل به تجهیزات ثابت و بخشی از زندگی روزمره ما نیز شده‌اند و در هر مکانی استفاده از آن‌ها ممکن می باشد. وجود این تأسیسات در ساختمان‌ها بسیار مهم است و نقش بسیار پررنگی در انتخاب ساختمان توسط ساکنین را دارد.

بیشتر بخوانید: سیستم های گرمایش خانگی

تأسیسات گرمایشی عمده‌ای که در ساختمان‌ها استفاده می‌شوند، موارد زیادی را ازجمله سیستم شوفاژخانه در ساختمان‌های قدیمی و سیستم پکیج در ساختمان‌های جدید نیز در برمی‌گیرند. پکیج هم آب گرم را تأمین نموده و هم باعث عملکرد رادیاتورها میگردد. در یک سازه ممکن است از تأسیسات گرمایشی دیگری مثل انواع هیتر استفاده شود.

در سیستم‌های گرمایشی جدیدی که در ساختمان‌ها طراحی می‌شود، سیستم گرمایش از کف بسیار پرکاربرد و کم‌مصرف می باشد. در این سیستم با استفاده از لوله‌های گرماده، سطح زمین گرم شده و درنتیجه خانه گرم می‌شود. در تأسیسات سرمایشی و گرمایشی جدید نیز سیستم کنترل هوا وجود دارد که هوای خانه را در آن دما که شما می‌خواهید تنظیم می‌کند.

تأسیسات سرمایشی متداول به‌طورمعمول مواردی مثل کولرآبی معمولی یا هوشمند، انواع کولرگازی و اسپیلت هستند و در برخی ساختمان‌های بزرگ و اداری از مواردی مثل هواساز و فن هم استفاده میگردد. اهمیت این تأسیسات در فصل تابستان مشخص می‌شود و بهتر است از برندهای معتبر دنیا باشند تا نیاز به تعمیرات و نگهداری از آن‌ها در طول بهره‌برداری از ساختمان را نیز کاهش دهد.

تأسیسات آب و فاضلاب

در تأسیسات آب و فاضلاب پیچیدگی‌های بسیار زیادی وجود دارد که هرکسی نمی‌تواند آن را در تأسیسات ساختمانی پیاده‌سازی کند. در تأسیسات آب و فاضلاب یک شبکه از لوله‌های مخالف یکدیگر نیز وجود دارد که موازی یکدیگر عمل می‌کنند. همان‌طور که می‌دانید، سیستم آب‌رسانی رو به بالا است و سیستم فاضلاب به سمت پایین حرکت می‌کند.

همین امر یک شبکه آب‌رسانی به همراه یک شبکه دفع آب را نیز به وجود می‌آورد که ازیک‌طرف آب را تمیز به شما می‌رساند و از طرف دیگر آب آلوده را از شما دور نموده و به سمت فاضلاب هدایت می‌کند. در انجام این کار نیروی جاذبه تأثیر بسیار زیادی را دارد و طراحی این سیستم باید با توجه به عملکرد نیروی جاذبه‌صورت بگیرد و نیازمند به تخصص بالایی است.

حال نوبت به نوع آب می‌رسد که موضوع را کمی پیچیده‌تر می‌کند. آب سرد و گرم در خانه همه ما وجود دارد و شاید ندانید که لوله آب سرد و گرم از یکدیگر جدا می باشند. به‌طورکلی همه سیستم فاضلاب خانه جدا بوده و از لوله مخصوص به فاضلاب ریخته می‌شود. در سیستم فاضلاب سرویس‌های بهداشتی به دلیل تجزیه ضایعات در لوله‌ها، گازی که به وجود می‌آید برای جلوگیری از ورود آن به بخش‌های داخلی ساختمان باید از تله، سیفون یا آب‌بندهای مختلف در داخل اتصالات لوله‌ها نیز استفاده شود.

بازار 20  تمامی محصولات خود را از برند های معتبر و با کیفیت عالی دریافت می نماید و خدمت شما عزیزان ارائه می دهد. و برای شما مشتریان عزیز ارسال می شود.

 

 

 

طبقه بندی
اطلاعات
درباره فروشگاه بازار 20
مشاوره ، انتخاب و خرید آنلاین
بازار 20 با جمع آوری برندهای برتر ایرانی و خارجی در نظر دارد بدون جانب داری از یک برند یا محصول خاص و با توجه به شرایط مشتریان عزیز و با در نظر گرفتن موارد استفاده، بهترین مشاوره را جهت انتخاب محصول مورد نیاز در اختیار کاربران قرار دهد. همچنین این مجموعه آماده همکاری با کلیه تولید کنندگان و وارد کنندگان عزیز جهت ارتباط مستقیم با مصرف کننده و فروش محصولات بدون واسطه می باشد.

© 2024 - کلیه حقوق مادی و معنوی به فروشگاه بازار 20 تعلق دارد