مانیتور(نمایشگر)

قیمت و خرید انواع مانیتور(نمایشگر) و .........
ادامه مطلب 

يكي از اجزاي اصلي و مهم در كامپيوترها بدون شك مانيتور می باشد. زماني كه تصميم به خريد مانيتور داريد در ميان انبوهي از محصولات كه در شركت‌هاي متفاوت نیز ساخته شده‌اند ناچار به انتخاب يكي از آنها می باشید, در ذهن خود به دنبال بهترين مي‌گرديد.

به نظر شما بهترين مانيتور بايد چه ويژگي‌هايي را داشته‌ باشد؟ طراحي زيبا؟ كيفيت خوب؟ قيمت مناسب؟

آگاهي و شناخت از ويژگي‌هاي مدل‌هاي مختلف مانيتور شايد كمك قابل توجهي براي كاربران باشد. در سال 1970 اولين نمايشگر براي كامپيوترهاي شخصي نیز ساخته شد. اين مانيتور براي نمايش متن فقط كاربرد داشت اما پس از يك دهه در سال 1981 شركت IBM نیز اولين مانيتور كه مي‌شد از آن براي نمايش تصوير استفاده نمود را ساخته و روانه بازار كرد. اين مانيتور تنها قادر به نمايش چهار رنگ و با وضوح تصوير 320 پيكسل افقي و 200 پيكسل عمودي نیز بود. هر چند در آن زمان تمام تلاش اين شركت نیز در ساخت و توليد مانيتورهايي با قابليت بالاتر و ارائه تصوير بهتر بود اما شايد فكرش را هم نمي‌كردند كه در طول چند دهه اين صنعت اين چنين دچار تحول گردد و مانيتورهايي با كيفيت بسيار بالاتر ساخته شوند.

تا قبل از سال 1988 بهترين نمايشگرها قادر به نمايش 256 رنگ و وضوح تصوير 350 در

40 بودند. اين نمايشگرها نیز به علت تكنولوژي به كاربرده شده در آن عموما با نام CRT معروف بودند.

البته در سال 1990 شركت IBM يك مدل جديد از اين سري مانيتورها را ساخت كه از سيستم XGA استفاده مي‌كرد. اين سيستم با وضوح تصوير 600 در 800 نیز قادر بود كه 16/8 ميليون رنگ و با وضوح تصوير 768 در 1024 قادر به نمايش 65536 رنگ بود.

در مانيتورهاي CRT كه لامپ تصوير آن به صورت محدب می باشد يك آداپتور UXGA وجود دارد كه اطلاعات ديجيتال ارسال شده از يك برنامه را پس از ذخيره كردن در حافظه ويدئويي نیز با استفاده از يك مبدل ديجيتال به آنالوگ, اين اطلاعات را به سيگنال‌هاي آنالوگ تبديل كرده است و توسط يك كابل VGA به مانيتور ارسال مي‌كند.

درون محفظه مانيتور اين اطلاعات به تفنگ الكتروني رفته و اين تفنگ الكتروني اطلاعات دريافتي را به صورت الكترون‌هاي قرمز و آبي و سبز مجزا مي‌كند. اين الكترون‌ها كه بار منفي دارند از سطح تفنگ الكتروني رها شده براثر خلا داخل لامپ به سمت صفحه نمايش كه بار الكتريكي مثبت دارد نیز حركت مي‌كنند. داخل صفحه نمايش نیز پوششي فسفري دارد كه برخورد الكترون‌ها با آن باعث نوراني شدن يك پيكسل در نقطه برخورد مي‌گردد. نوراني شدن و خاموش شدن يك پيكسل كه fade نام دارد در مدت يك ششم ثانيه صورت مي‌گيرد و با فركانسي معادل 75 يا 85 هرتز نیز عمل بازسازي يا refresh صورت مي‌گيرد. استفاده از اين ميزان فركانس به منظور جلوگيري از لرزش تصوير می باشد.

جريانات الكتروني در طول مانيتور دائما در حال حركت می باشند در حالي كه تفنگ‌ها نیز كاملا ثابت هستند. محل پيكسل‌ها كه الكترون‌ها در نهايت به آنجا مي‌روند از قبل مشخص نشده. بنابراين تغيير قدرت تفكيك در اينگونه نمايشگرها به سادگي صورت پذير می باشد. اگر فاصله هر پيكسل تا تفنگ الكتروني مساوي باشد كنترل اين نمايشگرها راحت‌تر می باشد و در آن صورت لامپ تصوير به صورت قسمتي از يك كره با شعاع مساوي در‌مي‌آيد و در نتيجه انحنا صفحه نمايش زياد به نظر مي‌رسد كه البته صفحات نمايش CRT تقريبا بدين شكل می باشد.

جريان‌هاي الكتروني در اين نمايشگرها از امواج الكترو مغناطيسي موجود در محيط كه توسط ساير دستگاه‌هاي برقي نیز توليد مي‌شوند اثرپذيري را دارند كه اين اثرپذيري باعث لرزش تصوير در لبه‌هاي آن ميگردد. سازندگان براي رفع اين مشكل نیز فركانس نمايش تصوير را بالا مي‌برند تا اين لرزش‌ها توسط چشم انسان قابل مشاهده نباشد كه اين كار باعث ايجاد هاله در لبه‌هاي تصوير ميگردد.

در اين مانيتورها نور و رنگ توسط مواد شيميايي فلورسانس كه حساس به نور می باشند. توليد مي‌شوند و وضوح تصوير, بستگي به شدت پرتو الكترون تابش شده و حساسيت مواد شيميايي نیز دارد. اگر شدت پرتو الكترون افزايش يابد سطح انتشار پرتوهاي الكترو مغناطيس مضر هم افزايش مي‌يابد لذا سازندگان مجبور هستند كه شدت پرتو الكترون را كنترل نمایند كه در نهايت از وضوح تصوير نیز كاسته مي‌شود همچنين در اين نمايشگرها پس از گذشت زمان به دليل كاهش حساسيت مواد شيميايي و كاهش قدرت تفنگ الكتروني كيفيت تصوير پايين مي‌آيد.

از ديگر معايب اين گونه مانيتورها به اندازه تصوير آن مي‌توان اشاره نمود. به دليل انحنا لامپ تصوير اندازه واقعي تصوير با اندازه نامي آن متفاوت می باشد مثلا تصوير مفيد يك مانيتور 15 اينچي عملا حدود 13/5 اينچ می باشد.

ميزان مصرف انرژي در مانيتورهاي CRT بسيار بالا و معادل 110 وات است. در يك كامپيوتر شخصي كه از مانيتور CRT استفاده مي‌گردد 70 درصد ميزان مصرف انرژي سيستم متعلق به مانيتور می باشد. به دليل وجود همين مشكل بود كه دولت آمريكا درسال 1992 برنامه Energy star را نیز مطرح نمود. چنانچه پس از مدت زماني عملا از سيستم استفاده نشود نمايش تصوير قطع مي‌گردد و اين وضعيت تا زماني كه كاربر ماوس را به حركت در نياورد و يا بركليدي از صفحه كليد ضربه نزند نیز ادامه خواهد داشت، اين تكنولوژي باعث صرفه‌جويي زيادي در ميزان برق مصرفي مي‌گردد.

معايب اين مانيتورها سازندگان را هر روز به ساخت انواع جديدتر و رفع نواقص موجود ترغيب مي‌كرد تا جايي كه اين شركت‌ها براي اينكه بتوانند به برخي از مشكلات چون كيفيت تصوير و مصرف انرژي فائق آيند به سمت ساخت مانيتورهايي با صفحه‌هاي تخت نیز روي آوردند.

اين مانيتورها كه نام عمومي آنها flat می باشد از دو صفحه تخت تشكيل مي‌شوند. تصويري كه در نهايت از اين نمايشگرها براي كاربران حاصل مي‌گردد به دليل قانون شكست نور نیز تصويري مقعر می باشد. كه چشم را تا حدي اذيت مي‌كند. اين تكنولوژي اولين بار توسط شركت  نیز Zenith به كارگرفته شد اما به دليل ناموفق بودن در سال 1985 اين شركت توليد اين دسته از مانيتورها را متوقف نمود. در سال 1989 اين تكنولوژي به شركت سامسونگ پيشنهاد شد كه سامسونگ از اين كار سرباز زد و در همان زمان شركت LG بود كه اين فناوري را در اختيار گرفت و با مقداري تغيير روي آن تكنولوژي Flatroon نیز را مطرح كرد.

بازار 20  تمامی محصولات خود را از برند های معتبر و با کیفیت عالی دریافت می نماید و خدمت شما عزیزان ارائه می دهد. و برای شما مشتریان عزیز ارسال می شود. 

طبقه بندی
اطلاعات
درباره فروشگاه بازار 20
مشاوره ، انتخاب و خرید آنلاین
بازار 20 با جمع آوری برندهای برتر ایرانی و خارجی در نظر دارد بدون جانب داری از یک برند یا محصول خاص و با توجه به شرایط مشتریان عزیز و با در نظر گرفتن موارد استفاده، بهترین مشاوره را جهت انتخاب محصول مورد نیاز در اختیار کاربران قرار دهد. همچنین این مجموعه آماده همکاری با کلیه تولید کنندگان و وارد کنندگان عزیز جهت ارتباط مستقیم با مصرف کننده و فروش محصولات بدون واسطه می باشد.

© 2024 - کلیه حقوق مادی و معنوی به فروشگاه بازار 20 تعلق دارد