لوازم مصرفی خودرو

قیمت و خرید انواع لوازم مصرفی خودرو و .........
ادامه مطلب 

لوازم مصرفی خودرو آن دسته از محصولاتی می باشد که با گذر زمان و طی کردن عمر مفید خود نیز سریعتر از باقی قطعات نیاز به تعویض یا تعمیر پیدا می‌کند. بنابراین آگاهی و شناخت نسبت به قطعات و لوازم مصرفی خودرو بسیار مهم می باشد زیرا با چک کردن به موقع این لوازم می‌توانیم از آسیب رسیدن به سایر قسمت های خودرو جلوگیری کنیم.

انواع لوازم مصرفی خودرو

به طور خلاصه لوازم مصرفی خودرو قطعات یا موادی می باشند که به دلیل فرسودگی یا پایان عمر مفید خود به طور مرتب نیاز به تعویض یا تعمیر دارند. از جمله این لوازم می‌توان به انواع مایعات و روغن های خودرو، انواع فیلتر ها در خودرو و لنت ترمز و شمع خودرو، باتری و لوازم برقی خودرو، انواع تسمه ها و سنسورها اشاره نمود.

 زمان تعویض لوازم مصرفی خودرو متفاوت می باشد و به کارکرد خودرو و درجه کیفیت قطعات بستگی دارد. در اینجا ابتدا بطور دقیق به شناخت لوازم مصرفی خودرو می‌پردازیم و در ادامه زمان تعویض و یا تعمیر قطعات مصرفی خودرو را بررسی می‌کنیم. پس با ما تا انتهای اینجا همراه باشید.

روغن موتور

روغن موتور یکی از اقلام مصرفی خودرو است که وظیفه ی اصلی آن آب بندی، روان کاری و خنک سازی و پاک کنندگی می باشد. روغن ها بعد از مدتی کارکرد کیفیت روز اول خود را از دست می‌دهند. مهمترین خاصیتی که به مرور زمان در روغن موتور از بین می‌رود ویسکوزیته یا همان غلظت روغن نیز است. به این معنی که بعد از مدتی غلظت روغن موتور بیشتر می شود، چراکه تمام ذرات و ناخالصی های درون اجزای موتور را به خود جذب نموده، در نتیجه عمل خنک سازی و روان سازی قطعات را به خوبی انجام نمی‌دهد. در این حالت فشار زیادی به مجموعه پیشرانه خودرو وارد شده که نیز باعث بالا رفتن دمای قطعات و اصطکاک آن‌ها و منجر به از کار افتادن موتور ماشین می‌گردد.

روغن ترمز

روغن ترمز نوعی مایع هیدرولیک مربوط به اجزای سیستم ترمز است و وظیفه انتقال نیرو و تقویت نیروی ترمز را نیز بر عهده دارد. به بیان ساده، هنگامی که پای خود را روی پدال ترمز می‌گذارید، روغن ترمز این نیرو را به ترمزهای جلو و عقب فشار می‌دهد و خودرو را متوقف می کند.

روغن هیدرولیک

روغن هیدرولیک نیز مثل روغن ترمز عمل می‌کند، در واقع باعث نرم و روان شدن فرمان خودرو و انتقال قدرت به فرمان و سایر قسمت‌های هیدرولیکی خودرو می‌شود.

روغن گیربکس

روغن گیربکس قطعات متحرک داخل گیربکس را نرم و روان می‌کند و مانع از اصطکاک این قطعات و موجب خنک شدن گیربکس و از بین بردن صدا می‌گردد.

فیلتر هوا

فیلتر هوا یکی از لوازم مصرفی خودرو می باشد که مانع ورود مواد خارجی به داخل موتور ماشین و منجر به بالا رفتن کیفیت احتراق شمع ها می‌گردد.

فیلتر روغن

فیلتر روغن با جذب ذرات معلق داخل روغن موتور به خود باعث جلوگیری از آسیب دیدن قطعات موتور می‌شود. به مرور زمان به دلیل جذب زیاد ذرات معلق درون روغن و فیلتر روغن دیگر قادر به جذب نیست و به اجزای موتور آسیب وارد می‌شود، در نتیجه فیلتر روغن باید تعویض گردد.

فیلتر بنزین

 یکی دیگر از لوازم مصرفی خودرو فیلتر بنزین می باشد که ذرات و آلودگی های درون بنزین را جذب می‌کند. در صورت تعویض نشدن به موقع مانع رسیدن سوخت به موتور نیز خواهد شد.

فیلتر کابین ( فیلتر اتاق)

فیلتر کابین خودرو جز قطعات مصرفی خودرو است که از کاغذ یا الیاف پلیسه دار ساخته شده است و هوای داخل کابین را از هر گونه آلایندگی تصفیه می‌کند. وظیفه اصلی فیلتر اتاق خودرو تصفیه ذرات گرفته شده می باشد از هوای ورودی داخل سیستم تهویه خودرو است.

لنت ترمز

لنت ترمز یکی از اصلی ترین و حساس ترین قطعات مصرفی خودرو می باشد چراکه تاثیر مستقیمی روی ایمنی خودرو و سرنشینان دارد. لنت ترمز با ایجاد نیروی اصطکاک، انرژی جنبشی چرخ متحرک را می‌گیرد و خودرو از حالت حرکت به حالت ایست کامل یا کاهش سرعت در می‌آید.

شمع

یکی از قطعات اصلی موتور خودرو شمع خودرو می باشد. شمع ازالکترود ، عایق چینی، واشرها وغیره ساخته شده و در بالای محفظه احتراق و سیلندر خودرو قرار گرفته است و با گرفتن جریانی با ولتاژ بالای برق و ایجاد جرقه زنی در محفظه احتراق باعث انفجار بخار فشرده شده بنزین شده و در نهایت منجر به حرکت خودرو می گردد.

تسمه تایم

تسمه تایم یکی از لوازم مصرفی خودرو نیز است که داخل پیشرانه خودرو برای اتصال میلنگ به میل سوپاپ تعبیه شده است تا حرکت سوپاپ ها و باز و بسته شدن آن‌ها و همینطور عملکرد موتور به درستی انجام گردد. وظیفه تسمه تایم تنظیم مناسب باز و بسته شدن سوپاپ و قرار گرفتن آن در وضعیت مناسب نسبت به پیستون است. محل قرار گیری تسمه تایم در خودروهای مختلف متفاوت می باشد اما بیشتر در سر سیلندر خودرو قرار می‌گیرد.

تسمه دینام و پروانه خودرو

از آن‌جا که عملکرد تسمه پروانه در خودروهای قدیمی و تسمه دینام در خودروهای جدید بهم شباهت دارند به تسمه دینام، تسمه پروانه هم گفته می‌شود. تسمه دینام با روشن شدن موتور شروع به کار می‌کند و دینام را به چرخش در می‌آورد. تسمه دینام در واقع وظیفه ی انتقال قدرت موتور به قطعات دیگر مثل دینام، پمپ فرمان هیدرولیک، واتر پمپ و سیستم تهویه‌ی مطبوع را برعهده دارد.این تسمه با چرخش خود روی دینام و تبدیل نیروی مکانیکی به نیروی الکتریکی باعث تولید برق در خودرو شده و با انتقال آن به باتری خودرو، باتری ماشین شارژ می‌شود.

صفحه کلاچ

از دیگر لوازم مصرفی خودرو صفحه کلاچ می باشد که در خودروهای دنده دستی، یکی از حیاتی ترین قطعات نیز محسوب می‌شود زیرا عمل تعویض دنده فقط با وجود دیسک و صفحه کلاچ امکان پذیر می باشد. کار دیسک و صفحه ، قطع موقت ارتباط موتور با جعبه دنده برای  عمل تعویض دنده است. در اینجا صفحه کلاچ نیز مانع از خاموش شدن خودرو در هنگام تغییر دنده می‌شود. در خودروهای دنده دستی بدون استفاده از صفحه کلاچ، امکان تغییر دنده وجود ندارد و یا به سختی انجام می‌گردد.

واشر سر سیلندر

واشر سر سیلندر بین سر سیلندر و سیلندر قرار گرفته است و با ایجاد حالت ضربه‌گیری  مانع از رسیدن حرارت مستقیم به سرسیلندر نیز می‌شود و از جوش خوردن این قطعات به هم براثر گرمای زیاد جلوگیری می‌کند. واشر سر سیلندر از فولاد و پنبه نسوز و مس ساخته گردیده و قابلیت تحمل حرارت بالا را دارد. همچنین برای جلوگیری از مخلوط شدن آب و روغن بهترین انتخاب می باشد.

گاز کولر

گاز کولر یکی از اقلام مصرفی خودرو است و به عنوان نیروی محرکه در گرمایش یا سرمایش هوا در واحدهای تهویه مطبوع یا در پمپ های حرارتی استفاده می‌گردد. بدون این گازها واحدهای گرمایشی و سرمایشی کاربرد خاصی ندارند.

ضد یخ و آب رادیاتور

ضد یخ ها مانع از خوردگی قطعات موتور و تشکیل رسوبات و یخ زدگی و جوش آوردن موتور می‌شوند، همچنین باید از آب رادیاتور بجای آب معمولی استفاده نمود چرا که هم مانع ایجاد رسوب شده و هم ضد یخ را تقویت می‌کند.

آب مخزن شستشوی شیشه ها

برای جلوگیری از مختل نشدن دید راننده هنگام رانندگی می بایست بطور مداوم شیشه ها را از آلودگی و لکه ها تمیز کرد. مایع شیشه شوی ماشین در مخزن پلاستیکی مخصوص نیز قرار دارد و علاوه بر اینکه رسوب نمی‌کند، مخزن و شلنگ‌های رابط و پمپ شیشه شوی خودرو را از آلودگی و رسوب پاک نگه می دارد. همچنین از شیشه شور ماشین در زمستان برای جلوگیری از ترکیدگی و یخ زدن لاستیک برف پاکن استفاده می‌گردد.

لاستیک

تنها نقطه اتصال خودرو با سطح زمین لاستیک ها می باشند و از لایه های استیل، کائوچو و پشم طبیعی ساخته شده‌اند بنابراین از مقاومت بالایی برخوردار هستند. وظیفه لاستیک ها تحمل حرارت تا ۶۰ درجه و حمل بار، رانش، انتقال گشتاور و غیره است.

استپر موتور

یکی از لوازم مصرفی خودرو استپر می باشد. قطعه‌ای مهم در موتور خودرو که روی دریچه گاز خودرو نصب می‌شود. وقتیکه پدال گاز فشرده نباشد، استپر میزان هوای ورودی به دریچه گاز را تنظیم می‌کند و همچنین عمل روشن نگه داشتن ماشین را نیز بر عهده دارد. استپر به همراه سنسور دریچه گاز مانع از خاموش شدن خودرو در دورهای پایین موتور می‌گردد. از آنجا که محل قرارگیری این قطعه در قسمت ورودی دریچه گاز هست امکان آلودگی و کثیف‌ شدن آن با ذرات معلق و دوده روغن وجود دارد، به همین دلیل آلودگی استپر، موجب اختلال در عملکردش می‌شود. بنابراین باید با بررسی و تمیز کردن به موقع این قطعه نیز مانع از وارد شدن آسیب های جدی به موتور خودرو شد.

سنسور اکسیژن

سنسور (Sensor) یا حسگر وسیله‌ایست که نسبت به محرک‌های فیزیکی واکنش نشان می‌دهد. سنسور وسیله اندازه‌گیری متغیرهای فیزیکی یا شیمیایی می باشد. این اجزا در تمام خودروها اعم از کاربراتوری و انژکتوری استفاده می‌شوند.

تیغه برف پاک کن

قطعه‌ای روی شیشه خودرو می باشد که جهت تمیز کردن سطح شیشه از آلودگی و لکه ها استفاده می‌شود.

باتری

استارت برای روشن کردن خودرو نیاز به ولتاژ دارد. وظیفه باتری در خودرو نیز تامین نیروی کافی برای استارت زدن و تامین نور روشنایی ها و تامین برق در زمانی است که خودرو خاموش بوده است و دینام کار نمی‌کند.

بازار 20  تمامی محصولات خود را از برند های معتبر و با کیفیت عالی دریافت می نماید و خدمت شما عزیزان ارائه می دهد. و برای شما مشتریان عزیز ارسال می شود.

 

 

طبقه بندی
اطلاعات
درباره فروشگاه بازار 20
مشاوره ، انتخاب و خرید آنلاین
بازار 20 با جمع آوری برندهای برتر ایرانی و خارجی در نظر دارد بدون جانب داری از یک برند یا محصول خاص و با توجه به شرایط مشتریان عزیز و با در نظر گرفتن موارد استفاده، بهترین مشاوره را جهت انتخاب محصول مورد نیاز در اختیار کاربران قرار دهد. همچنین این مجموعه آماده همکاری با کلیه تولید کنندگان و وارد کنندگان عزیز جهت ارتباط مستقیم با مصرف کننده و فروش محصولات بدون واسطه می باشد.

© 2024 - کلیه حقوق مادی و معنوی به فروشگاه بازار 20 تعلق دارد