مادربرد

قیمت و خرید مادربرد و .........
ادامه مطلب 

مادربورد ( Motherboard ) در واقع سيستم عصبي کامپيوتر شما می باشد . بدون مادربورد هيچ قطعه اي نیز به درد نمي خورد . يعني شما براي استفاده از يک قطعه مانند کارد گرافيکي و موارد دیگر بايد آن را روي مادربورد نیز نصب کنيد . اين نصب ممکن است  به صورت قرارگيري قطعه روي مادربورد باشد يا به صورت اتصال آن بوسيله کابل به مادربورد. انتخاب مادربورد نیز مهمترين انتخاب در خريد يک کامپيوتر می باشد . براي مثال اگر شما قصد استفاده از پردازنده هاي EE ( Extreme Edition ) اينتل را داشته باشيد ولي از يک مادربورد که چيپست ( chipset ) نه چندان قوي را دارد استفاده نمائید ، مطمئنا بسياري از ويژگي هاي پردازنده شما بدون استفاده نیز خواهد ماند.

مادربورد قطعه اي بسيار پيچيده ای می باشد که تمام داده هاي سيستم شما در آن جريان مي يابد . به همين خاطر انتخاب يک مادربورد مناسب نیز بسيار اهميت دارد.

اولين قدم در انتخاب مادربورد : انتخاب نوع پردازنده می باشد

اولين قدم در انتخاب مادربورد نیز انتخاب نوع پردازنده ( CPU ) اي می باشد، که شما مي خواهيد از آن استفاده نمائید . زيرا مادربورد حتما بايد پردازنده شما را پشتيباني کند و از سوکتي سازگار با پردازنده شما استفاده کند . حال سوال اين می باشد :AMD يا Intel ؟ اگر شما قصد استفاده از پردازنده هاي اينتل ( Intel ) را نیز داريد ، هم اکنون پيشرفته ترين پردازنده هاي پنتيوم 4 از سوکت ( socket ) 775 نیز استفاده مي کنند . ولي در مورد AMD هم اکنون پيشرفته ترين پردازنده هاي اين کارخانه نیز از سوکت 939 استفاده مي کنند .

شما مي توانيد با تحقيقي جامع ، با توجه به نيازهاي خود و ويژگي هاي پردازنده هاي دو کارخانه نیز پردازنده مورد نياز خود را انتخاب کنيد . ديگر انتخاب با شماست .

پشتيباني نوع و ظرفيت حافظه :

امروزه حافظه نقش مهمي را در کامپيوتر ها بر عهده دارد . سرعت و کارآيي سيستم شما بعد از پردازنده به حافظه ( RAM ) نیز بستگي دارد . پس در انتخاب مادربورد به نوع حافظه و ظرفيتي را که مادربورد شما پشتيباني مي کند دقت نمائید .

اکثر مادربورد هاي امروزي از حافظه ي DDR نیز پشتيباني مي کنند . در گذشته ، مادربورد ها از حافظه ي SDRAM استفاده مي کردند ولي هم اکنون حافظه ي DDR حافظه ي اصلي مادربورد ها می باشد . نوع حافظه شما به چيپست ( chipset ) انتخابي شما نیز بستگي دارد . جديدترين چيپست هاي امروزي ( در زمان نگارش اينجا ) ، از حافظه ي DDR2 پشتيباني مي کنند که داراي سرعت هاي 533 مگاهرتز ( MHz ) می باشند . بسياري از مادربورد هاي پيشرفته که هم اکنون ساخته مي شوند ، Dual Channel DDR نیز هستند ؛ يعني براي سرعت بهتر و کارآيي بهينه ، بايد حافظه ها به صورت جفتي ( Dual ) بر روي آن ها نصب گردند . همچنين دقت داشته باشيد که مادربورد شما ظرفيت بالايي از حافظه ( RAM ) را پشتيباني میکند . آخرين مادربورد هاي امروزي تا 8 گيگابايت را نیز پشتيباني مي کنند .

نقش و اهميت چيپست ( chipset ) در يک مادربورد ...

چيپست رسانايي می باشد، که پردازنده را به ساير قطعات در سيستم شما متصل مي نماید و بعد از CPU ، تراشه اصلي مادربورد محسوب مي گردد . خوب است بدانيد که قيمت و کارآيي يک مادربورد تا حد زيادي به چيپست آن وابسته می باشد . اولين مساله مهم در انتخاب يک مادربورد نیز سازگاري چيپست مادربورد با پردازنده شما است پس بايد مادربوردي را انتخاب کنيد که چيپست آن نیز پردازنده شما را پشتيباني کرده است، و از مارک هاي مشهور و معتبر میباشد . پس توصيه ما به شما اينست که مادربوردي را انتخاب نمائید، که چيپست آن از مارک هاي معتبر و معروف باشد . ديگر خود دانيد.

گرافيک و صداي توکار در مقابل گرافيک و صداي مستقل :

بعضي از ماربورد ها داراي گرافيک و صداي Onboard نیز مي باشند . يعني کارت گرافيک و صدا از قبل روي مادربورد نصب گردیده و جزئي از آن مي باشد . اين مادربورد ها براي آنهايي مناسب می باشد، که نياز به گرافيک و صداي قدرتمند ندارند . ولي اگر شما جزو آن دسته از کساني می باشید که با کامپيوتر خود کارهاي گرافيکي سنگين انجام مي دهند و يا بازي هاي گرافيکي سنگين را مي کنند و يا به آخرين امکانات صوتي نياز دارند نیز به شما توصيه مي کنيم از مادربورد هايي که داراي گرافيک و صداي توکار ( Onboard ) می باشند نیز استفاده نکنيد.  در اين صورت شما مي توانيد کارت گرافيکي و کارت صداي مورد علاقه خود را جداگانه خريداري نمائید، و روي مادربورد نصب کنيد . ولي گرافيک و صداي توکار يک مزيت را دارد : صرفه جويي در هزينه !!! پس اگر به گرافيک و صداي خيلي قدرتمند نياز نداريد بهتر می باشد نیز پول و انرژي خود را هدر ندهيد و از گرافيک و صداي Onboard استفاده نمائید . البته بايد بگويم که گرافيک و صداي توکار در مادربورد هاي جديد که هم اکنون نیز ساخته مي شوند ، کارآيي نسبتا خوبي دارند و مي توانند نيازهاي شما را به خوبي برطرف نمایند. بقيه اش با شماست .

اسلات AGP و PCI :

برخي از مادربورد ها که داراي گرافيک توکار ( Onboard ) می باشند نیز  براي ارتقاي گرافيکي در آينده نیز داراي اسلات AGP مي باشند . در اين صورت شما مي توانيد پس از مدتي در صورت نياز به گرافيک قدرتمند تر نیز گرافيک سيستم خود را با نصب يک کارت گرافيکي ارتقا دهيد . پس اگر ميخواهيد مادربوردي را بخريد که داراي گرافيک توکار باشد سعي کنيد حتما مجهز به اسلات AGP نیز باشد . ( تقريبا تمام مادربورد هاي امروزي که داراي گرافيک توکار می باشند ، مجهز به اسلات AGP مي باشند . )

بازار 20  تمامی محصولات خود را از برند های معتبر و با کیفیت عالی دریافت می نماید و خدمت شما عزیزان ارائه می دهد. و برای شما مشتریان عزیز ارسال می شود.

 

 

طبقه بندی
اطلاعات
درباره فروشگاه بازار 20
مشاوره ، انتخاب و خرید آنلاین
بازار 20 با جمع آوری برندهای برتر ایرانی و خارجی در نظر دارد بدون جانب داری از یک برند یا محصول خاص و با توجه به شرایط مشتریان عزیز و با در نظر گرفتن موارد استفاده، بهترین مشاوره را جهت انتخاب محصول مورد نیاز در اختیار کاربران قرار دهد. همچنین این مجموعه آماده همکاری با کلیه تولید کنندگان و وارد کنندگان عزیز جهت ارتباط مستقیم با مصرف کننده و فروش محصولات بدون واسطه می باشد.

© 2024 - کلیه حقوق مادی و معنوی به فروشگاه بازار 20 تعلق دارد